Welcome, Guest.

Autor Tema: (INTERVIEW) Vitaliy Mokosiy - True Football Manager ( prijevod )  (Posjeta: 1038 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline football-freak™




https://lh3.googleusercontent.com/-E_Ai5TLu3jE/UKM6e1BAAII/AAAAAAAAQvw/LO8aNj5FIJc/s408/Vitaliy%2520Mokosiy%25202.jpg
(INTERVIEW) Vitaliy Mokosiy - True Football Manager ( prijevod )


FM-Players Vam donosi ekskluzivni intervju koji smo napravili Vitaliy Mokosiy tvorcem sada već legendarnog bloga True Football Manager.

Ako se pitate tko je to Vitaliy Mokosiy, prije samog intervjua reći ćemo par riječi o njemu.

Vitaliy Mokosiy je Ukrajinac koji živi u Kijevu i autor je jednog od najpoznatijih blogova na svijetu kojima je tema Football Manager. Blog je nastao 2007. godine i već 6 godina je jedan od najčitanijih. Ono što njega i njegov blog čini posebnim jest to da se sve temelji na onim vrijednostima koje bi svim igračima FM trebale biti na prvom mjestu, a to je igranje ove igre bez varanja, onako istinski iz srca, pošteno, te bez korištenja bilo kakvih raznoraznih programa koji će igru učiniti lakšom.

Posebne zasluge za cijeli ovaj intervju koji je Vitaliy dao FM-Players forumu idu našem članu Vlado002 koji je sve ovo organizirao, dogovorio i naravno realizirao.

Meni je samo pripala čast da ovo objavim, ali ponavljam, Vlado002 posebne pohvale od cijelog Admin Teama FM-Players.net foruma!

Izvolite....

FMP: Kao prvo, Vitaliy, reci mi nešto o sebi – kad i gdje si rođen, gdje živiš, kako provodiš vrijeme, otkad igraš FM i šta Football Manager znači tebi?

Vitaliy: Ja sam Ukrajinac i rođen sam u Cherkassyu (glavni grad u regionu). Sad živim u Kijevu, glavnom gradu Ukrajine i mom najdražem gradu. Football Manager mi mnogo znači, stvarno mnogo. On je moj način života i najbolja metoda za odmoriti se. Počeo sam da igram igru sa serijalom Championship manager 97/98 i ne mogu prestati od tada. Svaka nova verzija igre me sve više uzbuđuje sa preciznijim modelom i simulacijom svjetskog nogometa.

 FMP: Da li si ikad igrao nogomet (polu)profesionalno? Koju ekipu voliš da gledaš, da igraš s njom?

Vitaliy: Da. Proveo sam skoro 3 godine u mladoj profesionalnoj ekipi u Cherkassyu. Ali bilo je to tako davno... Desilo se u ranim devedesetim. Tad sam napustio profesionalni nogomet nakon 11 godina zbog svoje opsjednutosti kompjuterima.

FMP:   Da li voliš da mijenjaš formaciju iz utakmice u utakmicu ili od ekipe do ekipe ili koristiš istu formaciju uvijek? Isto tako, da li voliš da igraš atraktivan ili destruktivan nogomet?

Vitaliy: Postao sam ljubitelj mjenjanja taktika u FM 13.Imao sam 3 različite taktike koje su mi pružale više tečnosti protiv protivnika. Uvijek možeš prilagoditi taktiku protivničkoj ekipi. Ovdje je moj Triple C pristup opisan: http://www.truefootballmanager.com/2012/12/football-manager-2013-tactics.html

 FMP:   Što Vi mislite, koji je najbitniji dio Football Manager karijere ? Taktički dio, transfer dio, odnos sa medijima ili dovođenje stručnog štaba u ekipu? Ili ipak nešto drugo?

 Vitaliy:  Ovisi o situaciji i šta je u tom trenutku od velike važnosti za ekipu. Ako govorimo o zadovoljstvu igranja, ja bih rekao taktički dio, transfer dio i  naravno ME su najbitniji dijelovi Football Managera. Ako govorimo o uspjehu u FM 13 onda je bitno imati dobru taktiku a zatim i igrački kadar i te dvije komponente zajedno treba da vam donesu mnogo pobjeda. Gradnja ekipe bi trebala maksimalno da se usaglasi sa vašom taktikom.

FMP: Šta mislite o novom Football Manageru? Kakav će biti?  Što SI treba da poboljša? Koji je FM za Vas najbolji?

Vitaliy: To je jednostavno pitanje. Najbolji FM je zadnji FM. Ja sam ponosan na način na koji SI radi Football Manager. On je jedna od najboljih igara na svijetu uzimajući u obzir kvalitetu i opsežnost igre. Za FM 14 imamo objavu nedavno a evo i mojih objavljenih razmišljanja:  http://www.truefootballmanager.com/2013/08/football-manager-2014-announcement.html

FMP: Da li poznaješ neke balkanske igrače i ekipe i koje su po tebi najbolje/najbolji?

Vitaliy: Naravno, ja poznajem nekoliko vodećih ekipa Hrvatske (Dinamo, Hajduk) i Srbije (Partizan i Zvezda). Ostale ekipe sa Balkana poznajem imenima ali ne znam detalje o njima.
Što se tiče igrača Aleksandar Ignjovski je bio igrač Nottingham Foresta u mojoj FM13 priči. Gledajući na svoju listu mladih potencijalnih igrača sa bloga poznajem talentovane igrače poput Mateja Delača, Adema Ljajića, Matea Kovačića, Šime Vrsaljka, Ante Vukušića, Darka Lazovića, Lazara Markovića, Filipa Đurićića, Sanjina Prcića itd.

FMP: Vratimo se na tebe. Iako si znao da FM blogovi nisu baš popularni ti si svoj napravio, i uspio si! Možeš li mi molim te reći nešto o počecima TrueFM za naše čitatelje na FMP?

Vitaliy: Ja nisam mislio da FM blogovi nisu popularni.  Moja želja da dijelim mišljenja vezana za FM su prouzrokovala nastajanje bloga.  Onda sam vidio da posjetioci bloga počeli da se povećavaju brzo bez nekih reklama. Ljudi vole da čitaju o iskustvima drugih ljudi i vole da dijele ista ta iskustva.

FMP: Tvoj najdraži igrač? Ekipa? Formacija? Sport?

Vitaliy: Moj najdraži igrač... pa teško je reći. Prije 5-6 godina bili su to Anri i Ševčenko. Sad bih vjerovatno izdvojio magičnog Iniestu, golmana Kasiljasa i nadolazeću zvijezdu Felainija. Leo Mesi isto naravno. On je najbolji igrač na svijetu i možda najbolji svih vremena.

FMP: Poruka za FMP čitatelje? 

Vitaliy:  Naravno, prije svega želim vama i vašim bližnjima puno zdravlja. To je najvažnija stvar u životu. Onda igrajte FM bez žurbe, ne koristite čitove i doživjet ćete veliku zabavu onda. Novi krug FM-a kreće ove jeseni. Želim vam da totalno uživate u njemu!


Srdačan pozdrav,
Vitaliy Mokosiy
« Zadnja izmjena: 30.07.2014, 17:59 King Pablo™ »