Welcome, Guest.

Autor Tema: Kobe Bryant – kraj karijere košarkaškog majstora  (Posjeta: 1334 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mdacha

  • 06.12.2009.
  • Staff
  • *
  • Postova: 18716
  • Total likes: 872
  • ... continue to fight for victory !!!
    • Awards
Kobe Bryant – kraj karijere košarkaškog majstora



Stvarno ne volim zvuk alarma. Posebno kada o nečemu lijepom snivaš. Na primjer o prethodnom danu, o filmu kojeg si gledao, utakmici koju si gledao, o djevojci koju voliš, o sebi i Sofiji Vergari negdje na usamljenoj plaži... No, dobro nećemo o tome. Nakon što mu isproklinjem sve do devetog koljena, alarm je ugašen. Ustanem pa doručkujem, pa se obučem i mrzovoljno izađem iz kuće. I tako gotovo svakodnevno. Ipak nisam jutarnji tip. No, ova noć koja je pred nama bit će nešto drugačija. Alarm će se namjestiti na 4:00h Jedan od igrača koji je obilježio čitavu jednu eru košarke i jedan od onih radi kojeg sam i zavolio „radost loptanja pod obručima“, igrač koji će se nakon 20 sezona oprostiti od aktivnog igranja košarke. Posljednje stranice ove priče ispisat će se noćas.

Za mene nema dvojbe: Košarka je sport broj 1. Od NBA preko Eurolige, ABA lige do A-1 lige. Nisam bio te sreće da svjedočim vremenu košarkaškog Mozarta i vremenu kad je Toni Kukoč žario i palio s Jordanom, Pippenom i Rodmanom (ovim putem bi se zahvalio onom tko je izmislio youtoube). Za prvo nisam bio ni rođen, a za drugo mi je vrhunac u životu bio cuclanje dude. HRT je u Noćima košarke prenosio svoje posljednje, a ja sam gledao svoje prve utakmice i – zaljubio se.

Kako kažu oni koji bi dobili neki super poklon za Božić, nešto što su jako željeli: Hvala mama, suuuper! Tako ja, kao netko kome nikada pokloni nisu predstavljali nešto toliko važno, moram reći – hvala mama što si mi dopustila da stojim do četiri ujutro i gledam košarku! Lakerse i Sonicse sam odmah zavolio. Sudbina potonjih je svima poznata, tako da mi je ostao Kobe i društvo.

Kada su prestali prijenosi, prebacio sam se na statistiku preko teleteksta. To mi je bila svakodnevna rutina. Još se vrlo dobro sjećam 22. siječnja 2006. Vratim se iz škole, bacim knjige, uzmem daljinski i pogledam teletekst: Kobe Bryant postigao 81 koš protiv Toronta.

Neopisivo sam bio sretan. Skakao sam po kući i vikao od radosti. Ni kada sam pokušao objasniti zašto sam takav, nitko me nije razumio. Ne razumiju ni danas kada kažem da se sve ostavlja postrani samo da se pogleda Kobejeva zadnja utakmica – u četiri ujutro. Tko razumije, razumije. Tko nije, neće nikada.



Djetinjstvo i počeci igranja

 Kobe Bryant rođen je u katoličkoj obitelji i najmlađe je od troje djece Pamele Cox Bryant i Joea Bryanta, bivšeg NBA igrača i člana 76ersa, Clippersa i Rocketsa. Ime je dobio po poznatoj japanskoj govedini Kobe. Prve godine života proveo je u rodnoj Philadelphiji, a Lakersi su mu bili najdraža momčad.

Kad je napunio šest godina preselio se s obitelji u Rietu, u Italiju kada je njegov otac potpisao istoimeni klub. Djed mu je redovito slao snimke NBA utakmica koje je on marljivo proučavao. Vrlo brzo se prilagodio životu u Italiji i tečno je naučio govoriti talijanski. Postao je u navijač Milana. Nakon očevog umirovljenja koncem 1991. godine, vraća se u SAD.

Vrlo brzo Kobea je prepoznat kao veliki talent. Srednjoškolsku košarku igrao je u Lower Merionu, u predgrađu Philadelphie. Prvu sezonu završili su na omjeru 4-20. U sljedeće tri godine došli su do omjera 77-13 na čelu s Bryantom koji je igrao sve pozicije sa prosjekom od 31.1 koševa, 10.4 skokova i 5.2 asistencije.

Iako su se mnoga sveučilišta interesirala za njegov angažman, Bryant odluči izaći na draft 1996., dakle odmah iza srednje škole, sljedeći primjer Kevina Garnetta kojeg su godinu ranije kao peti pick izabrali Timberwolvesi.





Hornetsi izabrali pa poslali u Lakerse

 Draft iz 1996. zasigurno je bio najjači još od generacije 84': Hakeema Olajuwona, Michaela Jordana, Johna Stocktona, Charlesa Barkleya...

Allen Iverson, Ray Allen, Steve Nash, Peja Stojaković neki su od igrača koji su kasnije postali NBA zvijezde, a košarkaš kojem sam odlučio posvetiti ove redove biran je kao 13. izbor od strane Charlottea Hornetsa. Međutim prema tvrdnjama glavnog skauta Hornetsa Billa Brancha dan prije je već bio dogovoren trade sa Lakersima u zamjenu za Vladu Divca.

Baš je Divac u nedavnom intervjuu rekao kako je bio na odmoru u Europi kada ga je menadžer iznenadio s viješću o tradeu. Divac je tek nakon nekoliko sastanaka sa Jerryem Westom , menadžerom Lakersa, pristao na trade.



Vrijeme prilagodbe na NBA i three-peat

Kako je prva sezona više odmicala Bryant je sve više igrao. Pobjedio je u natjecanju u zakucavanju i tako postao najmlađi igrač kojem je to pošlo za rukom.



U drugoj sezoni rubrika sa prosjekom poena na kraju sezone se i više nego poduplala. Sa 7.6 koševa u prvoj sezoni do 15.4 u drugoj. U sezoni 98./99. potpisuje 6-godišnji ugovor u vrijednosti od 70 milijuna dolara. Postaje jedna od glavnih karika momčadi iz Los Anglesa, no sezonu su završili u konferencijskom polufinalu porazom od Spursa.

 Klupu preuzima Phil Jackson. Uvodnih 6 tjedana pobjedničke 99./00. sezone propustio je zbog ozljede. Kasnije je predvodio Lakerse u asistencijama i ukradenim loptama. Zajedno sa Shaquilleom O'Nealom i dobrom potporom s klupe dolazi do omjera 67-15. Iako je bio u Shaqovoj sjeni pokazao je neke odlične nastupe. U sedmoj utakmici finala Zapada protiv Portlanda ubilježio je 25 koševa, 11 skokova, 7 asistencija i 4 blokade.

U finalu ih je čekala Indiana. Kobe je ozljedio gležanj u drugoj utakmici nakon što je naletio na nogu Jalena Rosea, koji kasnije priznaje da je namjerno podmetnuo. Vratio se u četvrtoj utakmici i ubacio 22 koša u drugom poluvremenu i predvodio ekipu do pobjede u produžetku pogodivši šut kojih ih je odveo u vodstvo 120-118 i povećanje prednosti na 3-1 u seriji. Na kraju su slavili sa 4-2 i uzeli prvi naslov nakon 1988. godine. Shaq je potpuno izdominirao finale i apsolutno zasluženo uzeo titulu MVP-ja. ubilježivši double-double u svakoj utakmici.

Sljedeće sezone dolazi do prvih naznaka sukoba s O'Nealom. Unatoč lošijem regularnom dijelu sezone u playoffu su pomeli Portland, Sacramento i San Antonio da bi u finalu izgubili prvu i jedinu utakmicu od Philadelphije predvođene Allenom Iversonom. Ubacio je 48 koševa.

U rodnu Philadelphiju Bryant je došao s izjavom kako će im „svima slomiti srce.“ Što je obećao to je i ispunio, a Shaq je ponovno zasluženo postao MVP. Iste je godine oženio Vanessu Laine s kojom je i danas u braku.

Put do trećeg naslova bio je nešto teži. Finale zapada protiv tada najvećeg konkurenta, Sacramenta, okončano je u sedmoj utakmici U finalu New Jersey Netsi nisu imali šanse. Pometeni su s 4-0. U finalu je Kobe pogađao 26.8 koševa u prosjeku sa postotkom od vrlo visokih 51.4%. Tome je dodao 5.8 skokova i 5.3 asistencije.

Postao je najmlađi igrač u povijesti koji je osvojio tri titule . Međutim, to i dalje nije bilo dovoljno za titulu MVP-a. Shaq je sa prosjekom od 36 koševa i 12 skokova ponovno osvojio.





Tako blizu, a tako daleko

 Sedmog siječnja sljedeće sezone Kobe postavlja novi rekord u postignutim tricama na utakmici. Njih ukupno 12 zabio je Sonicsima. Kroz veljaču je pogađao nevjerojatnih 40.6 koševa u prosjeku i postigao 40 ili više koševa u devet uzastopnih utakmica. Međutim u doigravanju nije bilo toliko uspjeha. Kasniji prvaci, San Antonio Spursi, izbacili su ih u polufinalu rezultatom 4-2.

Lakersi su krenuli u sezonu s ciljem da ponovno osvoje naslov. Gotovo da su uspjeli u tome, no ispriječili su se Detroit Pistonsi predvođeni Benom i Rasheedom Wallaceom, te Richardom Hamiltonom i MVP-jem finala Chaunceyem Billupsom.



Odlazak Shaqa, salve kritika pale na Kobea

 Međutim poraz u finalu bio je samo početak problema. Shaq je tradean u Miami za Lamara Odoma, Carona Butlera i Briana Granta, a Phil Jackson nije produžio ugovor pa je klupu preuzeo Rudy Tomjanovich.Sljedeći dan Kobe je odbio potpisati za Clipperse i potpisao novi ugovor na sedam godina.

Bryant je bio u središtu svih kritika i pokuda, kako od strane medija, tako i od strane navijača. Posebno nakon objavljivanja Jacksonove knjige o posljednjoj zajedničkoj sezoni. Jackson je opisao Bryanta kao un-coachable igrača. Sredinom sezone Tomjanovich daje ostavku zbog, kako je objasnio, umora i zdravstvenih problema. Klupu je tada preuzeo pomoćnik Frank Hamblen. Lakersi prvi puta nakon više od desetljeća nisu ušli u doigravanje

Unatoč neriješenim razmiricama, Phil Jackson se vratio na klupu Lakersa. 20. prosinca 2005. godine Bryant u tri četvrtine zabija 62 koša. Time nadmašuje čitavu ekipu Dallasa koja je postigla koš manje. Jedini igrač koji je to napravio od uvođenja vremenskog ograničenja za napad. U utakmici protiv Miamia, 16. siječnja 2006. godine je potvrdio da su sređene razmirice između njega i Shaqa.



81 koš protiv Raptorsa i rekordni siječanj

 Dana 22. siječnja 2006. godine zasigurno je jedan od najvažnijih dana u novijoj košarkaškoj i sportskoj povijest. 81 postignut koš (28-46 šut iz igre, 7-13 za tricu, 18-20 slobodna bacanja), 55 u drugom poluvremenu, 6 skokova, 2 asistencije, 3 ukradene lopte i 1 blokada za pobjedu 122-104 protiv Raptorsa pred 18 997 navijača u Staples Centru.

„Noć prije utakmice jeo sam pizzu s feferonima i popio gazirano. Koljeno me jako boljelo. Prije utakmice pojeo sam burger i pomfrit. Bez šale. Pojeo to pa otišao igrati.“ , rekao je Kobe na 10. godišnjicu utakmice te dodao: „Izvrtio sam svaku akciju u glavi nekoliko puta, ali stvarno nema objašnjenja za to. Ima nešto mistično kad ti se nešto ovako poklopi da postigneš toliko poena.“



Do kraja istog mjeseca Bryant je postao prvi igrač od 1964. koji je zabio 45 koševa u četiri ili više utakmica i time se pridružio Wiltu Chamberlainu i Elginu Bayloru. Takođeru u čitavom mjesecu šutirao je u prosjeku 43.4 koša po utakmici. Do kraja sezone postavio je rekord franšize za najviše 40+ utakmica (27) i najviše koševa u jednoj sezoni (2832). U prvoj rundi doigravanja izgubili su 4-3 od Phoenix Sunsa.



Nova sezona – novi broj

 Sljedeće sezone Kobe se odlučio na promjenu broja, uzeo je broj 24, koji je u jednom periodu nosio u srednjoj školi, a kada je stigao u Lakerse broj je bio zauzet. Te iste sezone, 16. ožujka postigao je 65 koševa protiv Trail Blazersa što je pomoglo Lakersima da prekinu niz od sedam poraza. Sljedeću utakmicu zabio je 50 protiv Timberwolvesa, a zatim 60 protiv Grizzliesa. Još jednom išao je visoko ubacio je 50 koševa, Hornetsima.

Time je postao prvi Laker koji je ubilježio 50+ koševa u četiri vezane utakmice. U doigravanju ponovno su pali protiv Sunsa, ovaj put s 4:1.



Boston je bio koban, utjeha – zlato na OI

Sljedeću sezonu Lakersi su potpisali centra Grizzliesa Paua Gasola. Reguralni dio završili su sa omjerom 57-25 i u prvoj rundi doigravanja pomeli Denver Nuggetse. Zatim su u polufinalu svladali Jazz u šest utakmica. U finalu Zapada su ih čekali Spursi protiv kojih nisu imali prevelikih problema. Pobijedili su u pet utakmica.

Međutim Boston je bio koban. U prvom finalu bez Shaqa,Kobe nije imao šanse. Doc Rivers je nadmudrio Phila Jacksona i nakon šeste utakmice donio NBA naslov u Boston. Paul Pierce postao je MVP finala.

Ljeto je proteklo u znaku Olimpijskih igara u Pekingu. Reprezentacija SAD-a u finalu je svladala Španjolsku 118:107. Bryant je u imao 15 koševa u prosjeku.



Orlando pa Boston – novi naslovi u vitrinama

 Sezonu 2008./09. Lakersi su otvorili sa sedam pobjeda, a sredinu prosinca su dočekali sa omjerom 21:3. Drugog veljače 2009. godine Bryant zabija 61 koš protiv Knicksa i postavlja rekord za najviše koševa u Madison Square Gardenu.

U doigravanju su Lakersi svladali Utah Jazz u pet utakmica, zatim Houston Rocketse u sedam. U finalu konferencije su slavili protiv Nuggetsa u šest utakmica. Orlando Magic pobijedio je Cavalierse predvođene mladim LeBronom Jamesom u šest utakmica i dočekao ih u finalu. Pet utakmica bilo je dovoljno Lakersima da osvoje novu titulu. Kobe Bryant prvi puta imenovan ej MVP-jem finala gdje je imao 32.4 koša u prosjeku.

Iduća sezona mogla se nazvati sezonom pobjedničkih šuteva. Pogodio ih je ukupno čak šest. također, postao je najmlađi igrač koji je stigao do 25 tisuća koševa. Kao prvi nositelji izbacili su Oklahomu u šest utakmica, a zatim su pomeli Utahu Jazz. U konferencijskom finalu su ih čekali Sunsi. U drugoj utakmici Bryant je ubilježio 13 asistencija i izjednačio rekord Magic Johnsona iz 1996. godine. Slavili su u šest utakmica.

U finalu su ih čekali ponovno Celticsi. Unatoč tome što su zaostajali 3:2 Lakersi okreću seriju na svom parketu. U sedmoj, odlučujućoj utakmici Bryant je odigrao šuterski jednu od lošijih utakmica. No, unatoč šutu 6/24, zabio je deset koševa u posljednjoj četvrtini i ostavio naslov u Los Angelesu. Ponovno je imenovan MVP-jem finala.





Ništa od dostizanja Jordana

 Lakersi su odlično ušli u sezonu. Pobijedili su prvih osam utakmica i odigrali, za njih, standardno dobru sezonu. Završili su iza Spursa s omjerom 57-25, kao i Dallas. U prvoj rundi doigravanja svladali su New Orleans s 4:2, da bi u polufinalu bili pometeni od strane Dallasa, koji je kasnije i osvojio naslov, pod vodstvom Dirka Nowitzkog . Tijekom sezone Bryant je skočio s 12. na šestu poziciju najboljeg strijelca u povijesti NBA.

Zbog ozljeda lijevog koljena i gležnja išao je na terapije u Njemačkoj tijekom ljeta. Phila Jacksona na mjestu trenera zamijenio je Mike Brown.

Deseti siječnja zabio je 48 koševa protiv Sunsa, a zatim redom 40, 42 i 42 koševa u sljedeće tri utakmice. Šesti puta u karijeri zabio je 40 ili više koševa u četiri vezan utakmice. Na All-Star utakmici zabio je 27 koševa i pretekao Michela Jordana kao prvog strijelca All-Stara. Također je pretrpio i slomljen nos i potres mozga nakon prekršaja Dwyanea Wadea. .

U travnju je propustio sedam utakmica, a vratio se na posljednje tri. U prvoj rundi doigravanja izbacili su Denver nakon sedam utakmica, da bi ih Oklahoma izbacila s 4:1 u polufinalu.

Dwight Howard i Steve Nash bili su prinove sljedeće sezone. Nakon startnog omjera 1-4 Brown je smijenjen, a na njegovo mjesto dolazi Mike D' Antoni, kojeg je Bryant poznavao još iz igračkih dana njegovog oca u Italiji. Peti prosinca u utakmici protiv New Orleansa postao je najmlađi igrač (34 godine i 104 dana) koji je došao do 30 tisuća koševa.

Lakersi su se mučili te sezone i, da bi osigurali mjesto u doigravanju, Bryant je igrao gotovo svih 48 minuta svaku utakmicu. U utakmici protiv Golden Statea 12. travnja, Bryant je pretrpio ozljedu Ahilove tetive. Ozljeda je došla u vrijeme dok je igrao sedmu uzastopnu četvrtinu i barem 40 minuta sedam utakmica zaredom. Iako je generalni direktor Mitch Kupchak razgovarao s njim da treba odmora, Bryant je inzistirao da igra kako bi njegova momčad stigla u doigravanje. I stigla je, ali bez njega nisu imali šanse. Pomeo ih je San Antonio. Dan nakon ozljede Kobe je operiran.

Vratio se na teren osmog prosinca sljedeće sezone i odigrao samo šest utakmica. Lakersi prvi put nakon 2005. nisu ušli u doigravanje, a imali su omjer 27-65.

U sezoni 2014./15. Byron Scott mijenja Mikea D' Antonija na mjestu glavnog trenera. 30. siječnja ubilježava svoj dvadeseti triple-double u karijeri u 129-122 pobjedi protiv Raptorsa. Uz 31 koš, dodao je 12 asistencija i 11 skokova. Prešao je i Michaela Jordana na trećem mjestu liste najboljih strijelaca svih vremena.





Posljednja sezona

 Ova sezona ujedno označava i njegovu posljednju. Pretekao je Johna Stocktona kao igrača s najviše odigranih sezona za jednu momčad. Dvadeset sezona igračke karijere, ispisalo je stotine i stotine stranica povijesti Lakersa. Ni ovih gotovo tri tisuće riječi ne može ispuniti prazninu koja će se dogoditi njegovim odlaskom.

Kada nitko nije očekivao svladali su ove sezone gotovo nepobjedive Warriorse 112:95. Kada ne ide u igri, sigurno zna kako igrače motivirati.



 Zabio je 12 koševa, a neki drugi momci preuzeli su kormilo momčadi. Vrijeme je za Jordana Clarksona, Juliusa Randlea, D' Angela Russella i ostale momke da donose veselje navijačima u Los Angelesu i diljem svijeta. Vrijeme je da navijači dobiju nove junake.

A što će biti s novopečenim umirovljenikom nakon večerašnje utakmice protiv Utah Jazza. Ne brinite. On će uvijek biti tu negdje. Na klupi, pokraj klupe, u loži, na tribinama, bit će negdje prisutan sasvim sigurno. Ne vjerujem kako će tek tako otići. Ima on još toga puno za ponuditi, iako ni ovih 33583 koševa, 7043 skoka i 6302 asistencije, do večerašnje utakmice, nisu za baciti.



Heroji dolaze i odlaze, ali legende ostaju.



Izvor: sportnet.20minuta.hr

Offline football-freak™

Najbolji.  :respekt:

Offline Sale92

Velika crna mamba!  :kleci: