Welcome, Guest.

Autor Tema: "2014" – Tamna strana modernog fudbala  (Posjeta: 1658 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Alen_Alen

"2014" – Tamna strana modernog fudbala


Odlucih se da zapocnem malo sa pisanjem, ovaj blog ce biti u Opsesiji (zato sam i pisao ekavicom) i odnosi se na tamnu stranu modernog fudbala. Nadam se da ima onih koji misle kao i ja...


http://www.dodaj.rs/f/t/5O/4Dytb4ZM/5587682700b.jpg
"2014" – Tamna strana modernog fudbala



Možda Orvelov svet iz 1984. predstavlja svet u kom nema mesta za individualnost i neprikosnoveno pravo na ljudsku slobodu. Ali da li takav svet prelazi granicu imaginarnosti ? Da li i sada (30 godina nakon te čuvene „1984“) u svetu postoje sistemi u kojima se ljudska sloboda dovodi u pitanje? Odgovor je, nažalost, pozitivan. Koliko god bio 21. vek, u nekim zemljama se jednostavno ne možemo kretati slobodno. Sva ta priča vam je verovatno poznata. Ali koliko to utiče na fudbalski svet? Šta se dešava sa fudbalerima koji dospiju u takve zemlje? Komplikacije, i samo komplikacije...

http://www.dodaj.rs/f/1B/ns/woCz2Jh/lov.jpg
"2014" – Tamna strana modernog fudbala


Priča nas vodi u Iran, zemlju sa vrlo strogim režimom, i čija ideologija je verovatno da u korenu saseče svaku zdravu misao građaninu. Njihov fudbal možda i jeste u prosperitetu, ali Goran Lovre je svedok da u toj zemlji i dalje vladaju robovlasnički odnosi, barem što se tiče fudbala. Možda je Bosman to pokušao iskoreniti pre 20-ak godina, ali u ovoj zemlji se ipak, igra po njihovim pravilima. Fudbaleri uživaju veliku popularnost među navijačima, ali uslovi pod kojima rade zaista podsećaju na Orvelove mehanizme kontrole. Da je znao šta će ga čekati u Iranu, ne bi ni pomislio napustiti Srbiju, koja uprkos svim svojim problemima, u odnosu na Iran izgleda kao država blagostanja. Mnogima je za dolazak u tu zemlju glavni motiv bio novac, ali ovde apsurd tek počinje.

Ništa nije više čudno u tome kada čujemo da neki domaći klub duguje novac svom fudbaleru. Ali koliko ima smisla u tome da jedan od najjačih klubova Azije duguje svom igraču čak 90% zarada? Još pri tom trener se ponaša poput don Vita Korleonea. Zvuči kao pakao, pravi mentalni trening. A bahatosti uprave kluba ipak nema kraja. Jer dugovanja nisu slučaj samo sa Goranom.“ - Farad Mađidi je legenda kluba, iranskog fudbala, nekadašnji reprezentativac. Pre mesec dana je samoinicijativno završio karijeru zbog odnosa predsednika Estegala prema njemu i velikih novčanih dugovanja, mogu čak da kažem i zbog trenera koji nije mogao da istrpi da je Mađidi kod navijača popularniji od njega.“  Ovakva izjava svakako budi osećaj neverice među fudbalskim fanovima širom Evrope, jer im je zaista teško da ovakvu bizarnu situaciju zamisle čak i u najslabijim ligama.

Goran je svoj izlaz iz tiranije pronašao, i sada ostaje da vidimo da li će ovaj slučaj uzdrmati svetsku javnost. Iran je zemlja učesnica Mondijala, a bolji dani za Iranski fudbal nakon ove situacije se ne naziru. Sada je na potezu FIFA, jer robovlasnički odnosi u 21. veku svakako trebaju biti iskorenjeni.



Druga priča nas vodi u Katar, ujedno jednu od najbogatijih i najkonzervativnijih zemalja sveta. A naš protagonista biće fudbaler čije ime i nije previše poznato u svetu fudbala. Zove se Zahir Belounis, i ima 33 godine. Prošao je kroz sve, i 19 meseci je čekao vest koja zlata vredi – da je konačno slobodan.

Protekle 2 godine je proveo boreći se za svoju slobodu, za ono osnovno što mu pripada i što mu niko ne sme oduzeti. Svi smo upoznati sa bogatstvom zemalja bliskog istoka, bogatstvom stečenog od naftnih rezervi. Ova zemlja organizator svetskog prvenstva 2022. ipak u ovoj priči otkriva svoje pravo lice. El Džaiš je klub koji  Zahiru nije isplatio zarade, i samim tim uništio kako karijeru tako i život. Kontroverzni zakon zapošljavanja u Kataru je držao Zahira u zemlji protiv njegove volje. Sistem je takav da svaki strani radnik je bukvalno zavisan od svog poslodavca, jer bez dozvole poslodavca, on ne može napustiti ni posao a ni zemlju. Sistem nosi naziv „Kafala“.

Belounis, zajedno sa još hiljadama takvih predstavlja žrtvu ovog sistema. Kada je prestao primati zaradu, pokrenuo je sudski postupak, a za uzvrat klub je odbio da mu da izlaznu vizu. „Još uvek ne znam ko je doneo odluku da me oslobodi,“ kaže on. „Sve što znam je da kada sam dobio poziv, zgrabio sam ženu i svoje dve ćerke i otišli smo pravo na aerodrom. Nikada neću zaboraviti ta 24 sata. Nisam spavao. Pazio sam na svoje ćerke. Bilo je toliko teško i nisam verovao da ćemo stvarno izaći. Čak i kada smo bili na aerodromu. Kada sam čuo zvuk pečata na pasošu, tek tada sam znao da sam slobodan...“

Zahir je izborio svoju slobodu, ali i uništio karijeru. Kakvu god nam sliku o ovim zemljama plasirali drugi, moramo biti svesni da raj na zemlji ne postoji. Na žalost ovo su stvari koje nam „Moderni fudbal“ donosi, i u ovom „modernom“ fudbalskom svetu vlada samo novac. Ovim zaključujemo da je fudbal izgubio svoje najveće bogatstvo, a to je strast. Jedina strast koja je preostala je strast za bogatstvom, strast kapitalista. I što je najgore, ovo je tek početak.

Offline Ruffier™

Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
« Odgovori #1 : 10.01.2014, 01:16 »
  • Publish
  • TOTOTOTOTOTOTOT :D

    E na ovo se dugo čekalo :thumbsup: Bravo, svaka čast za trud i jedva čekam nastavke :respekt:

    Offline Sloba

    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #2 : 10.01.2014, 01:17 »
  • Publish
  • Pročitao sam sve. Slažem se sa tobom u svemu. ;) Svaka čast za pisanje. :thumbsup:

    Offline Tasci

    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #3 : 10.01.2014, 01:18 »
  • Publish
  • bravo Alene to je se tražilo da se si uvjere,da je prijašnji nogomet bio nogomet,a ovo sada su PLAĆENICI

    Offline King Pablo™

    • El Patrón
    • Staff
    • *
    • Postova: 29790
    • Total likes: 3104
    • I don't play FM to win, I play for blood.
      • Awards
    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #4 : 10.01.2014, 09:33 »
  • Publish
  • Vrlo lijep tekst Alene, sve pohvale

    Očekujemo uskoro i nastavke :thumbsup:

    Offline Vaha

    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #5 : 10.01.2014, 10:57 »
  • Publish
  • Odličan tekst Alene, svaka čast. :thumbsup:

    Offline Markus™

    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #6 : 10.01.2014, 11:50 »
  • Publish
  • Odličan tekst, nadam se da će biti nastavaka! :thumbsup:

    Offline Cholo

    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #7 : 10.01.2014, 13:13 »
  • Publish
  • Odličan tekst.  :thumbsup:

    Offline ZakNik™

    • HALA MADRID
    • Staff
    • *
    • Postova: 9658
    • Total likes: 1117
    • Obitelj,vjera,ljubav i nogomet me čine potpunim
      • Awards
    Svaka cast na tekstu jos jednom odlican rad :)

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


    Offline Alen_Alen

    Odg: "2014" – Tamna strana modernog fudbala
    « Odgovori #9 : 18.04.2014, 01:43 »
  • Publish
  • "2014" – Tamna strana modernog fudbala

    Majls Dzejkobson za Opsesiju iznosi svoje misljenje o tamnoj strani modernog fudbala.

    http://www.dodaj.rs/f/3s/11J/4jRuq5RC/milesjacobson-586x520.jpg
    "2014" – Tamna strana modernog fudbala


     Da li ovaj "moderni" fudbal ima neku dobru stranu po vasem misljenju? Koje tradicionalne stvari je fudbal izgubio u poslednjih 10 godina?


     - Mislim da zadnjih 10 godina nisu promenile puno toga - ali 20 svakako jesu, kada je premier liga pocela i klubovi dostigli svoj potencijal. To je bio katalizator i za promene u drugim ligama - iako su revolucije u spanskoj i nemackoj ligi pocele jos ranije.

    Velika promena je svakako da se klubovi sada vode kao velika preduzeca, sto se suprotstavlja interesima lokalnih navijaca. Ali tako to ide kad je klub na veoma visokom nivou.

    Uticaj drustvenih medija je takodje uticao na to i izazivao probleme. Ranije ste mogli naleteti na fudbalere na ulici ili u lokalnom pabu, i sukob bi bio veoma jednostavan. Danasnjim "manijacima sa tastaturama" je mnogo lakse, jer svoje napade mogu izvoditi anonimno, sto je dovelo do distanciranja izmedju igraca i njihovih fanova. Velika vecina njih ima stav "on zaradjuje 100 hiljada nedeljno i mogu mu reci sta god hocu" i mislim da to nije fer. Osobe na internetu bi trebali tretirati na isti nacin kao kad ih sretnete uzivo.



    Ali cesto imamo situacije kada su fudbaleri sebi budu najveci neprijatelji. A novac svakako moze lako promeniti osobu - pogotovo kad vidite da deca zaradjuju velike sume novca, to ih moze kostati glave. Ovo nece biti nesto sto ce se iskoreniti vrlo lako. Cak stavise, bice jos gore.


                                                         Ostatak intervjua u narednom broju magazina "Opsesija"
    « Zadnja izmjena: 18.04.2014, 01:45 Alen_Alen »