Welcome, Guest.

Autor Tema: Kingova britva - Babina soba  (Posjeta: 2915 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline King Pablo™

  • El Patrón
  • Staff
  • *
  • Postova: 29790
  • Total likes: 3104
  • I don't play FM to win, I play for blood.
    • Awards
Kingova britva - Babina soba
« : 26.09.2013, 19:47 »
  • Publish
  • Babina soba


    U lijepo uređenom četverosobnom očevom stanu gdje sam se rodio, odgojio i proveo svoje djetinstvo postoji jedna soba na kraju stana, soba s malim balkonom koja se među nama ukućanima uvijek nazivala "Babina soba".

    O čemu ja ovdje pričam, kakvoj sobi, siguran sam da se pitate.

    Iako bake već odavno nema naziv sobe je ostao i dan-danas, a meni je ona posebna po još jednoj stvari, a to je da se baš u toj sobi prije 20 godina rodila jedna ljubav, velika ljubav koja još uvijek traje, a to je ljubav između mene i svima nam drage igre, našeg FM-a.


    Evo kako je sve počelo...


    Kao što sam već spomenuo pošto je ta soba bila "prazna" u njoj je postavljen pored kreveta i ormara jedan stari stol na kojem se nalazio i moj prvi kompjutor.

    Ovako nekako je on izgledao:



    http://www.ventex.hr/Repository/Aktualnosti/comodore64.jpg
    Kingova britva - Babina soba



    Danas ne znam ni gdje je, ni što se s njim dogodilo i ponekad mi je žao zbog toga. Što sam radio na njemu niti se ne sjećam dobro, ali znam da mi se život okrenuo naglavačke kada je jednog dana došao najbolji prijatelj i donio audio kazetu na kojoj je bila snimljena jedna igrica.

    Upitao sam ga o čemu se tu radi na što mi je on odgovorio da je to nogometni manager.
    Kako se ona igrala danas se više ne sjećam osim jedne stvari, jednog igrača čije ime bi se pojavilo na monitoru. Dobro se sjećam da je to bio Ryan Giggs.

    Znalo bi nas se skupiti u sobi i po petorica, buljiti u ekran i slaviti pobjede ili se ljutiti nakon poraza.

    Od tada su prolazile godine, djeca su postajali momci, igranje nogometa na igralištu pored zgrade postajalo je sve rjeđe, a noćni izlasci sve češći.
    Ipak jedna stvar se nije mijenjala, a to je da bih svaki dan našao vremena da sjednem za kompjutor i odigram nekoliko utakmica.

    Na red su svake godine dolazile nove verzije, stari kompjutor je zamijenio novi, bolji, a ja sam još uvijek bio prisutan iako se ekipa koja je sjedila sa mnom i igrala prije sve više raspadala.

    Čak su me ponekad u društvu pitali kako mi to nije dosadilo više, a ja bi se samo nasmješio i rekao da me to jednostavno opušta, da u toj "Babinoj sobi" nalazim svoj mir, svoju oazu, svoj spokoj.

    Joao Paiva, Senne Djalo, Isaac Okoronkwo i ostali igrači koje bi u različitim serijalima pronalazio i pogodio s njihovim dovođenjima u svoj klub pružali su mi posebno zadovoljstvo koje se ne može opisati riječima.

    I tako godinu za godinu, otišao sam iz očevog stana, "Babina soba" nije više bila mjesto gdje sam uživao u manageru, ali sam zato našao novo mjesto gdje još uvijek s posebnim zadovoljstvom uživam igrajući ovu igru baš jednakim žarom kao i prvi dan kada je prijatelj došao s onom audio kazetom.

    Nekidan sam pregledavao neke stare stvari i nađem u jednoj kutiji od cipela brdo papira, malo bolje pogledam kad ono svi ispisani s obje strane, pusti planovi, taktike, transferi odlazni i dolazni, rosteri momčadi i ostalo.

    S posebnim zadovoljstvom sam većinu toga pročitao što me je podsjetilo na sve ovo što sam gore i napisao.

    Zamislite put od audio kazeta do CD-ova koji su se kupovali po "popularnim cijenama" (znate na što mislim), pa do današnjih Steama i ostalih stvari. Dug je to put i drago mi je da sam išao tim putem, nisam pogriješio, znam to.

    Ubrzo dolazi i nova verzija, manje od mjesec dana i sada razmišljam da kad ona i dođe u moje ruke, uzmem laptop, instaliram igru i odem u "babinu sobu" odigrati koju tekmu jer godišnjicu od 20 godina aktivnog igranja treba proslaviti tamo gdje je sve i počelo...



    Kingova britva – by King Pablo




     

    Offline Cholo

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #1 : 26.09.2013, 19:53 »
  • Publish
  • Eh, šta sam ja stranica i stranica školskih bilježnica popunio raznoraznim formacijama, dok sam počinjao igrati CM 01/02(tadašnja krntija od kompa nije mogla podnijeti bolje) i FM 08/09. :)
    « Zadnja izmjena: 26.09.2013, 19:54 Bili Tić »

    Offline Gobby

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #2 : 26.09.2013, 20:03 »
  • Publish
  • Prije svega, odličan tekst  :thumbsup:
    Suosjećam se s tobom što se tiče jednake želje i strasti igranja FM-a i godinama nakon početka. A evo i Tić je, kao i ti, i ja i valjda na tisuće igrača ispisalo sto strana taktika, igrača, transfera i svega ostalog.
    Još jednom, odlično izdanje Britve, dosad niti jednu nisam komentirao, a sada vidim da je ovo odlično, samo tako nastavi  :)

    Offline Bijeli luk

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #3 : 26.09.2013, 20:15 »
  • Publish
  • Super tekst,ja sam se u ovom našao,samo što sam ja kasnije počeo igrati FM.
    Također,još kao dijete sam počeo igrati FM,imao nekih 8-9 godina.
    Svaki dan sam odigrao barem jednu utakmicu. :)

    « Zadnja izmjena: 26.09.2013, 20:15 Bijeli luk »

    Offline King Pablo™

    • El Patrón
    • Staff
    • *
    • Postova: 29790
    • Total likes: 3104
    • I don't play FM to win, I play for blood.
      • Awards
    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #4 : 26.09.2013, 21:43 »
  • Publish
  • Drago mi je da je i kod vas bila tona ispisanih papira o FM-u, to znači da nisam sam...

    Također se nadam da Vam se ovo jedno neobično izdanje Britve svidjelo...

    Rekao sam u početku da neću pisati samo o nekim negativnim stvarima već i onome što mi je trenutno na umu.

    Prisjetio sam se svega danas i izašao je od toga ovaj tekst

    Offline Luka19

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #5 : 26.09.2013, 22:03 »
  • Publish
  • svaka čast,predivan tekst..svatko tko imalo voli FM se moze naci u ovome..ja sam osobno provodio cijelo ljeto na moru te pošto nisam baš tamo znao mnogo ljudi, oduvijek sam tjerao baku da mi kupuje sportske novosti i ako se tko sjeca onaj Nogometni Magazin (30 kn,tak nest) gdje si dobio postere i sve..i uvijek sam crtao svoje taktike,pravio momcadi i tako..znao sam preko jednog ljeta ispisati par biljeznica..

    Offline ZakNik™

    • HALA MADRID
    • Staff
    • *
    • Postova: 9658
    • Total likes: 1117
    • Obitelj,vjera,ljubav i nogomet me čine potpunim
      • Awards
    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #6 : 26.09.2013, 22:29 »
  • Publish
  • naježio sam se kolko je ovo dobro  :cray:

    Offline Ruffier™

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #7 : 26.09.2013, 23:24 »
  • Publish
  • Bilo je to dobro vrijeme...

    Sjećam se, otprilike 2006-7 godina, u Bugu sam pročitao članak o Football Manager 2007...Ocjena je bila 91% koliko me sjećanje služi, nije mi bilo jasno odakle tako visoka ocjena a sama igra izgleda kao skin za Excel, a ja imao devet godina xD
    Ipak, na BugDVD-u je došao FM2007 Vanilla-Demo sa engleskim ligama i pola godine gameplaya, i polako sam se navlačio na igru. No, jedan drugi dan će mi promijeniti život, bukvalno :D Osmog kolovoza 2008. godine dobio sam punu verziju FM-a 2008 (i to original!) iz Nizozemske - jeste da sam imao muka sa jezikom (samo Dutch tj. nizozemski jezik je bio dostupan) i dovijao sam nekako (iz dema sam prebacio u full verziju i radio je language file!), a onda...totalni raspašoj i ovisnost, koja traje već mnogo godina, i vjerujem da će trajati još mnogo, mnogo. :)

    @KingPablo - odličan tekst, budi sjećanja na stare DOS kompove, nostalgija...... :read:


    Offline Rossonero™

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #8 : 27.09.2013, 00:46 »
  • Publish
  • Mislim da smo svi imali slične početke, ja prvi. Ok, ne igram ga baš 20 godina ali sam se susreo sa CM 2001/2002 di mi je bilo bitno da vodim Dinamo, dovedem Olića koji je skupa sa Zahorom zabijao 40+ golova.

    Kvalitetan, usudio bih se reći, članak u kojem smo se više - manje svi prepoznali.  ;)

    Offline eagles

    Odg: Kingova britva - Babina soba
    « Odgovori #9 : 27.09.2013, 01:02 »
  • Publish
  • Nikad necu zaboraviti FM08, najbolji i vjerojatni najigraniji FM. Stvarno nas je dosta igralo 08, skoro cijeli moj razred. Tada nas nije bas mnogo imalo internet, nije bilo raznih foruma,... , zajedno smo se dogovarali, crtali taktike, pravili "shortliste" igraca (torje, dzsudzsak, aaritalo, crosas, agouda, carignano, vatnagiato,...) ,... Koliko je samo tu bilo slavlja kad se pobjedi neki velikan, kad se osvoji nesto, danima bi se o tome pricalo :D
    Nazalost sada je to drukcije ....