Welcome, Guest.

Autor Tema: (INTERVIEW) Stam - FM Scout  (Posjeta: 1920 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline King Pablo™

  • El Patrón
  • Staff
  • *
  • Postova: 29790
  • Total likes: 3104
  • I don't play FM to win, I play for blood.
    • Awards
(INTERVIEW) Stam - FM Scout
« : 06.10.2013, 10:13 »
  • Publish





  • FM-Players svim svojim članovima donosi ekskluzivni intervju s osnivačem i administratorom svjetski poznatog FM Scout koji je svima poznat pod nickom STAM.

    Kao što i sami znate da smo mi s njima dogovorili suradnju pa je tako došao na red da čujemo što što Stam ima za reći odnosno da ga bolje upoznamo...










    FMP: Za početak,Stam,moram da ti zahvalim što si se odlučio napraviti intervju za naš mali forum,reci mi nešto o sebi - kada si rođen i gdje,gdje živiš,tvoja okupacija,od kada igraš FM i što Football Manager znači za tebe - to je opsesija ili što?

    Stam: Odrastao sam na Symi otocima,Grčka.Trenutno živim na obližnjem otoku sa svojom ženom i uskoro ću napuniti 29 godina.
    Od 2001. izrađujem webstranice te uređujem stvari generalno za osobne projekte ili za prijatelje ili za klijente.Posljednjih nekoliko godina fokusiran sam na osobne projekte, FM Scout je najvažniji od njih.
    Football Manager sam igrao još kada se zvao Championship Manager.Moj prvi manager je Championship Manager: Sezona 01/02. Puno godina FM je bio jedina igrica na mom računalu.Sigurno postaje opsesija,prekrasna.
    Kada je FM Scout postao popularan,ja sam provodio više vremena radeći za stranicu nego što sam igrao FM.Zadnji FM koji sam stvarno igrao bio je FM 11.Sada kada mislim na FM,mislim na FM Scout.Značajno je rastao kroz godine,iako sam na FM tamo od kraja 2004. godine,ja sam i dalje motiviran i nastavaljam raditi svoj posao dodavanjem novih značajki te radim koristan sadržaj za fanove Football Managera.


    FMP: Jesi li ikada igrao nogomet (polu-) profesionalno? Koji klub voliš - gledati, igrati s njim? Koji stil u nogometu se igra u tvojoj državi?

    Stam: Ne zapravo,ne.Povremeno igram 5 na 5 ili 7 na 7 s prijateljima. Začudo dovoljno, ipak moji omiljeni sport je košarka.
    Podržavam Olympiakos. Ne gledam nogomet previše,jedino gledam utakmice u kojim igra moj omiljeni klub. Volim visoki pritisak (obrana) te posjedovanje lopte (napad). Olympiakos je igrao slično kada im je bio trener Ernesto Valverde i moglo se uživati i gledati bez obzira je li pobjeđuje ili gubi.
    Stil igre u mojoj zemlji nije jako atraktivan. Većina menadžera odabiru igrati konzervativni nogomet  sa fokusom na obranu te pokušavaju napadati preko kontri.


    FMP: Kakav je tvoj taktički pristup? Voliš li miksati formaciju iz utakmice u utakmicu i od tima do tima ili uvijek koristiš istu taktiku?

    Stam: Kao što sam rekao ranije,zapravo igru nisam igrao od FM 2011.Nedostaje mi motivacije za igru,a igra je složenija iz godine u godinu. Opet pokrenem igricu te potrošim po desetak sati na traženje dobrih igrača za moj listu.
    Kada sam još igrao, obično sam koristio dvije taktike: jednu protiv slabijih i sličnih klubova i jednu protiv jačih klubova.Moje omiljenje formacije su 4-1-3-2 i 4-2-3-1.


    FMP: Najvažniji dio karijere u Football Manageru je taktički dio,dio o transferima,dio o medijima ili dio o stručnom stožeru? Ili,nešto drugo? Mora li sve biti ovako?

    Stam: Različiti ljudi uživaju u različitim stvarima. Osobno ja uživam u izgradnji momčadi i posebno uživam u transferima te gledanju mladih igrača kako sazrijevaju te odrastaju. Volim se igrati s taktikama. Cijeli medijski dio nema žalbu na mene,i da Vam budem iskren ja osjećam preveliki modul u igri da igru odlučuje moral.
    FM mi je pomogao otkriti igrače koje nisam znao,a bili su nepoznati široj publici. To je razlog da i dalje kupujem ovu igru.


    FMP: Što misliš o novom Football Manageru 14? Kakav će biti? Što SI(Sports Interactive) treba popraviti? Koji je FM najbolji za tebe?

    Stam: FM 14 će predstaviti nekoliko novi i uzbudljivih značajki, kao što je integracija sa Steam Workshop Tools, mogućnost spremanja igre, a da joj možete pristupiti sa bilo kojeg mjesta i puno poboljšan data editor što uključuje challenge editor za klasik mod također.
    Ovdje su još neke manje značajke koje čine igru lijepom te izgleda da Sports Interactive sluša zahtjeve fanova.
    Većina ljudi očekuju,ili se nadaju da će dobiti 3d kao u FIFI/PES-u.Ja sumnjam da će se to ikad dogoditi.Zapravo,ja još uvijek uživam koristiti 2d pregled i gledati točkice kako se kreću.
    Što SI treba popraviti?
    Oni trebaju dostaviti stabiliniji proizvod. Otkada je Steam napravio zahtjeve za FM,igra je postala bugovita. Mislim da se to dogodilo zato što je Steamu lako objaviti brzi patch. Na prijašnjim Football Managerima kada su patchevi izlazili ljudi su mogli ručno dowloadati patch sa službene stranice.Kao rezultat toga oni su bili oprezniji.
    Moj omiljeni FM je FM 2008.


    FMP: Gospodine Stam, znate li neke bosanke, hrvatske i srpske nogometne klubove i igrače i koji su vam najbolji?

    Stam: Znam za Dinamo Zagreb i Hajduk iz Hrvatske i Crvenu zvezdu I Partizan iz Srbije. Žao mi je, ali ne znam nikakve bosanske klubove - Znam puno nogometaša iz tih zemalja. Nabrojat ću 5 igrača iz svake države: Dzeko, Pjanic, Medunjanin, Begovic, Ibisevic (Bosna) - Srna, Corluka, Vrsaljko, Kranjcar, Modric (Hrvatska) - Kolarov, Nastasic, Pantelic, Fejsa, Scepovic M (Srbija). Zadnja tri iz Srbije igraju za moj tim. - Najviše volim Pjanića i Medunjanina zato što imam lijepa sjećanja sa FM-a.


    FMP: Možete li mi reći o počecima FMScouta za naše čitače na FMP-u? Da li je bilo teško? Kakva je sada sitauacija?

    Stam: FM Scout je počeo iz zabave dok sam još bio na fakultetu. Igrao sam FM i uživao u korištenju Michael Nygreenovih alata pa sam odlučio kupiti to područje i jednostavno imati link za download tog programa. Stranica/sajt nije bila ništa više od toga sve do kasne 2007.
    Htio sam pokušati i kreirati zajednicu koja se temeljila na popularnom alatu scout utility 
    Jednom kada sam pokrenuo zajedničku verziju sajta i FM08 je izašao, dogodilo se to da se promet povećao. Morao sam se preseliti sa tog nekog zajedničkog servera na neki posvećeni, posebni, a mjesečni troškovi za vođenje/uzdržavanje sajta su se povećali na otprilike 120 dolara. U to vrijeme nisam dovoljno zarađivao na reklamiranju da bih pokrio takve troškove. Ova situacija se nastavila do sredine 2009. - Zajednica je rasla, ali troškovi vođenja sajta su bili veći od prihoda od reklamiranja.
    Oko septembra 2009. kada sam taman odslužio vojsku sreo sam svog starog prijatelja koji je bio dobar sa serverima. Pomogao mi je smanjiti troškove servera, a i ja sam se jače potrudio da poboljšam sajt i dobijem više novca od reklamiranja. Tijekom tog razdoblja sajtov saldo je bio jedva pozitivan, ali je napokon prvi put bio pozitivan. - Svake sezone kreiram novu verziju sajta, uglavnom novi dizajn ali također dodajem nekoliko novih značajki/svojstava. Na primjer, prošle godine smo dodali modul tih nekih Steam nagrada, jedinstveno društveno izviđačko područje, neke dijagrame, grafikone i također smo proizveli FMEL koji je izvrstan za uređivanje stvarnog vremena i potpuno je besplatan. Trenutno radim na sljedećoj verziji sajta i nadam se da će biti gotovo prije nego FM14 izađe. Ima puno značajnih promjena koje se planiraju za ovu sezonu.


    FMP: Vaš najdraži nogometaš? Tim? Formacija? Sport? Vaša inspiracija?

    Stam: Vrlo je teško izabrati najdražeg nogometaša, ali svejedno mi je između Messija i Ronalda. Kao što sam prije spomenuo najdraži tim mi je Olympiakos, najdraže formacije su mi 4-1-3-2 and 4-2-3-1, a najdraži sport košarka. Moja inspiracija dolazi od izazova za poboljšanjem. Ovo je to što volim raditi: učiti nove stvari, uočiti i priznati svoje greške te raditi da bih napredovao. Slušanje muzike, igranje košarke i izlaženje s prijateljima na najdraža mjesta s vremenom na vrijeme pomažu mi raščistiti misli i napuniti moj spremnik energije za nadalje.


    FMP: Poruka za članove FMP-a?

    Stam: Nadam se da Vas moji odgovori nisu umorili. Želim svu sreću fm-player.net da narastete veliki forum i da imate vjerne fanove. Imati vjerne članove i biti u skladu s ažuriranjem sadržaja je ključ za uspješnu zajednicu.
    I zapamtite: Rado ćemo objaviti i promovirati sve jedinstvene datoteke i sadržaj koje Vi napravite, dokle god ih možemo imati na Engleskom jeziku.



    Intervju odradio: King Pablo

    Intervju preveli: Bijeli Luk i bale11



    U spoileru se nalazi originalna verzija intervjua na Engleskom jeziku.

    Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
    « Zadnja izmjena: 30.07.2014, 16:56 King Pablo™ »

    Offline Markus™

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #1 : 06.10.2013, 10:42 »
  • Publish
  • Bravo za intervju! :kleci:

    Još jedan korak naprijed je saradnja sa jednim od najvećih sajtova o FM. :thumbsup:

    Offline Bijeli luk

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #2 : 06.10.2013, 10:47 »
  • Publish
  • Bravo King za intervju!  :kleci: :kleci:
    Još jedna suradnja s velikim sajtom o FM-u.  :kleci:

    Offline eagles

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #3 : 06.10.2013, 11:55 »
  • Publish
  • Svaka cast King za intervju.  :kleci:

    (steta sto ne zna nijedan hercegovacki klub :( )

    Offline Filkaja™

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #4 : 06.10.2013, 11:57 »
  • Publish
  • Svaka cast zaista za novi dobar intervju  :kleci:

    Offline NemanjaBabic97

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #5 : 06.10.2013, 13:13 »
  • Publish
  • Svaka cast dobar intervju  :thumbsup:

    Offline ZakNik™

    • HALA MADRID
    • Staff
    • *
    • Postova: 9658
    • Total likes: 1117
    • Obitelj,vjera,ljubav i nogomet me čine potpunim
      • Awards
    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #6 : 06.10.2013, 13:14 »
  • Publish
  • Odlican intervju i odlicna pitanja za promjenu ;)

    Offline Vaha

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #7 : 06.10.2013, 13:16 »
  • Publish
  • Svaka čast za intervju Kingu, ali niko nije pohvalio prevoditelje koji su odradili veliki posao tako da svaka čast Bijeli Luk i bale11.  :kleci:

    Offline Luka19

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #8 : 06.10.2013, 13:21 »
  • Publish
  • odlična stvar, jedna od najboljih siteova sta se tiče FM-a..svaka cast Pablo i prevoditelji  :thumbsup:

    Offline Nele

    Odg: Stam - FM Scout
    « Odgovori #9 : 06.10.2013, 13:27 »
  • Publish
  • Odličan intervju  :thumbsup: